Kako se znebiti treme pred nastopanjem?

Kako se znebiti treme pred nastopanjem?

 

Srce naenkrat podivja. Dihanje postane plitko in hitro, roke se potijo, prsti so mrzli, telo je zakrčeno in pripravljeno na ... beg pred krvoločnim tigrom? - Oh, sploh ne, le na oder moram.

Človeško telo kljub tisočletjem evolucije še vedno ne loči med življenjsko nevarnostjo in nedolžnim glasbenim nastopom. Letos smo na Jesenovanju poizvedovali, od kod neki prihaja trema in kako se je rešiti.

Izvedeli smo, da moderni možgani še vedno shranjujejo reakcijske vzorce jamskih prapraprapraaababic - pač, za vsak slučaj. Vodja delavnice Manica nam v tokratnem blogu posreduje 3 preproste nasvete, kako se lahko pred nastopom obvarujemo treme.

  1. Ne le skladb, doma vadi tudi nastop

Za začetek si izberi pesem in jo zaigraj od začetka do konca, brez ustavljanja; če se vmes kaj zgodi (in gotovo se bo), se znajdi in se ne vračaj. Nastop lahko tudi posnameš in se iz nastopajočega po odigrani točki preleviš še v gledalca.

Iva je svojo točko na Miklavževem koncertu zaradi bolezni izvedla in posnela kar v svoji sobi.

Glasbenike pogosto ohromi misel na zahtevno občinstvo. Lahko se zaneseš na naslednji predlog: svojo koncertno kariero začni z nastopom pred kakšno simpatično igračo. Ko ti bo v njeni družbi udobno, je čas, da povabiš svoje najbližje. Edini način, da tremo udomačimo, je vaja nastopanja - pred najljubšo igračo, pred kamero in pred ljudmi.

2. Dihalno preverjanje znanja

Blogovski zapis je povzetek delavnice, ki jo je Manica vodila na Glasbenem jesenovanju 2022

Dihanje ni nujno tako preprosto kot zveni (ena dobra in ena slaba novica):

  1. Slaba: bitja srca ne moreš kontrolirati.

  2. Dobra: dihanje lahko.

  3. Še boljša: dihanje in srce sta povezana!

Ko umiriš dih, umiriš tudi utrip, umirjen utrip pa ti na odru omogoči več kontrole. Dihaj počasi in enakomerno. Vedno vdihni skozi nos, zadrži zrak in izdihni skozi usta. Ker če ne dihamo prav, lahko naredimo več škode kot koristi. A kaj sploh pomeni »prav« dihati? Po toliko letih prakse pa menda vsi znamo? Na srečo obstaja test.

Roko položi na trebuh, globoko vdihni in opazuj – je šel trebuh notri ali ven? Poskusi se držati naslednje formule: pri vdihu naj gre trebuh ven, pri izdihu pa noter.

3. Zakaj imamo nosnice?

Zadnjo vajo so udeleženci Jesenovanja izglasovali za svojo najljubšo. S prstom pritisni na eno nosnico, da jo zapreš; skozi drugo nosnico počasi vdihni, zadrži dih, potem pa menjaj - zapri drugo nosnico in enakomerno izdihni skozi prvo. Vajo ponovi še v obratni smeri. Enostavna vaja je, ki omeji prevelik dotok kisika, z zaposlitvijo leve možganske polovice pa se umiri tudi podivjano morje misli. Za lažjo predstavo si poglej Maničino demonstracijo.

Za konec

Glasbeniki pogosto ne razmišljamo o dramaturgiji, podobi na odru in o sceni. Čeprav smo glasbeni pripovedovalci, prevečkrat razmišljamo o sebi. Ko pripovedujem, naj bo v ospredju zgodba, moja naloga pa, da jo čim bolj doživeto predstavim poslušalcu. Nastopanje bo postalo lahkotnejše in trema manjša.

Zdaj pa globoko vdihni, sprosti ramena, obraz ter čeljust in … samo dihaj. Vse ostalo bo že šlo.

 
Igra bo rešila svet!

Igra bo rešila svet!

Bum-ta-ta-ču!

Bum-ta-ta-ču!

0