Tečaj za pianiste s predznanjem
Program tečaja klavirske improvizacije je prilagojen klavirskemu predznanju posameznega tečajnika. Namenjen je predvsem mladim in odraslim z določenim predznanjem v igranju klavirja (npr. vsaj nekaj let klavirja).
Mladi pianisti, ki so se tečaja že udeležili, so izpostavili, da so na urah lahko oplemenitili in s popolnoma drugačne plati nadgradili dosedanje poznavanje klavirske igre. Tečaj sestavlja individualnih 6 srečanj po 30 minut, v katerih pianisti usvojijo osnove klavirske improvizacije.
“Blažu smo hvaležni, ker je izvedel zelo kvaliteten tečaj klavirske improvizacije, celo tako, da smo razpisali še dodatne termine za vse zainteresirane dijake. Za vsakega je pripravil individualiziran program glede na njegovo predznanje. Prav vsakega dijaka je znal motivirati in voditi skozi proces učenja.” Gašper Otrin, ravnatelj dijaškega doma sv. Janeza Boska v Želimljah
Programi klavirja v glasbenih šolah nas običajno dobro uvedejo v igranje klavirja kot klasičnega inštrumenta, tik za obzidji tega umetniškega sveta pa se razkriva povsem nov svet klavirske izraznosti - klavirska improvizacija.
Izsek iz delovnega lista
Razvijanje spretnosti samostojnega improviziranja na klavirju je dolg, a na našo srečo zanimiv in užitka poln proces. Naš tečaj pianista opremi s temeljnimi orodji in znanji, ki mu bodo pomagala pri nadaljnjem razvijanju sposobnosti samostojnega igranja brez notnega zapisa ter pri razvijanju lastnega izraznega sloga.
“One-man artist”
Klavir velja za glasbilo, ki je za samostojno improvizacijo posebno pripravno, saj omogoča ustvarjanje celovitega glasbenega aranžmaja: z basovskimi toni, ki postavljajo harmonske temelje glasbenemu dogajanju, z možnostjo ritmično preciznega, “tolkalskega” igranja, ter s širokim obsegom in dostopnostjo igranja v različnih harmonskih okoljih - tonalitetah.
Tečaj klavirske improvizacije, ki ga izvajamo, se osredotoča na sposobnost samostojnega spremljanja in aranžiranja različnih skladb, še posebej iz žanra popularne glasbe. Tečajnik se tako sreča z naslednjimi učnimi segmenti:
Usvajanje ritmično-aranžmajskih vzorcev, značilnih za posamezne žanre (pop-rock balada, country, reggae, soul, …), pripravnih za spremljanje pesmi.
Razvijanje spretnosti klavirskega akordičnega “voicinga” - vodenja glasov (še posebno v desni roki)
Spoznavanje načel v aranžiranju (uvod, glasbeni dramski lok, medigra, solistični vložek, zaključek ipd.)
Razvoj harmonskega posluha (slušno prepoznavanje sprememb akordov/harmonij v danem komadu)
Prosta improvizacija
Tečajnica Tereza izbira skladbo, ki jo bo odigrala ob zapisu zaporedja akordov
Kje, kdaj in kako?
Tečaj klavirske improvizacije izvajamo v naših prostorih na Viču, po dogovoru pa jih za dijake ali druge zainteresirane izvajamo tudi v prostorih zainteresiranih skupin (v dijaških domovih, osnovnih šolah ipd.) Program obsega 6 individualnih srečanj po 30 minut. Če tečaj izvajamo v katerem od zavodov in se ga udeležuje najmanj 6 tečajnikov, znaš pristopnina k programu za posameznega tečajnika 100€. V primeru izvajanja tečaja v naših prostorih na Viču, lahko obseg tečaja tudi prilagodimo željam tečajnika.
Tečajnik na vsakem srečanju prejme delovno gradivo z notnimi primeri, raznolikimi aranžerskimi “triki”, teoretičnimi vsebinami ter osebnim glasbenim preferencam prilagojenim programom, ob koncu tečaja pa prejme tudi poseben izkaz o opravljanem tečaju.
““Blaževo igranje vedno teži k inventivnosti in iskanju idealnih harmoničnih podlag za vsako melodijo. ”
o voditelju tečaja
Blaž Podobnik, r. 1993, je po izobrazbi magister profesor glasbene pedagogike, sicer pa aktiven glasbenik klaviaturist z izkušnjami sodelovanja z najrazličnejšimi slovenskimi glasbeniki, kot so Aleksander Mežek, zasedba Čedahuči, pevka Nuška Drašček, dolga leta spremlja tudi različne zborovske in vokalne zasedbe …
Glasbenika najbolje poznajo njegovi glasbeni kolegi. Aleksander Mežek je o sodelovanju z Blažem Podobnikom povedal:
Med glasbenimi inštrumenti me že od otroštva najbolj privlačita klavir in kitara. Moja glasbena pot bi bila morda drugačna, če bi v času, ko sem se začel ukvarjati z glasbo, že obstajale prenosne klaviature. Zame je bila kitara bolj praktična, sem pa vedno zelo rad delal s pianisti. Blaž Podobnik, s katerim sodelujeva že več let, je prvovrsten pianist. Njegovo igranje vedno teži k inventivnosti in iskanju idealnih harmoničnih podlag za vsako melodijo. Skupaj sva izvedla že več celovečernih koncertov in vedno uživam, ko najina inštrumenta začneta glasbeni pogovor.
Vodja tečaja Blaž Podobnik je aktiven tudi kot skladatelj, aranžer in avtor skladb.