9 načinov, kako se znebiti glasbene lenobe
Glasbena lenoba je pojav, ki nam v trenutku priskrbi tisoč razlogov, zakaj vaja (ravno danes) ni potrebna. Na srečo obstajajo odlični načini, kako se je znebiti. Spodaj zapisani nasveti so dokaz, da lahko v glasbi uživamo in rastemo - hkrati!
(za najboljši rezultat začni z majhnimi koraki in jih postopno vključi v svoje navade)
1. Igraj skladbe, ki so ti pri srcu
Vsi imamo najljubšo skladbo. Ne glede na to, ali hodiš v glasbeno šolo, ali pa se glasbe učiš kar pred računalniškim zaslonom, si vzemi nekaj sekund in izberi skladbo, ob poslušanju katere najbolj uživaš. Naj te glasbeni okusi ne omejujejo - Mozart, Beyoncé ali Lil Nas X - vse je dovoljeno! Na spletu poišči note ali pa za to prosi mentorja, ki pozna kvalitetne glasbene vire. Naj se dolgočasna vaja spremeni v vznemerljivo glasbeno potovanje.
2. Bodi ustvarjalen
Sliši se preprosto in tudi JE: ko se igramo, ni napačnih tonov, strun ali tipk! Poskusi zveneti strašljivo. Ali pa veselo, s pridihom poletnega vetra. Ustvari besedila za pesmi brez besed! Postavi si čudna pravila ali pa si izmisli melodijo na določeno zaporedje akordov. Bodi čisto samosvoj/a in se ne pusti motiti (vse do sosedovega trkanja na vrata).
3. Prisluhni mojstrom
Obisk koncerta je poleg vseh glasbenih užitkov izjemna priložnost za motivacijo. Močan vtis nate lahko naredi tudi ogled glasbenega filma ali muzikala, zato vse navdihujoče trenutke shrani v spomin in jih prikliči, ko se v tvoje življenje prikrade glasbena lenoba. Ob opazovanju mojstrov si zapomni še tole: čeprav morda nimaš toliko izkušenj kot oni, si dovoli v svojem igranju uživati kakor glasbene zvezde na čisto pravem koncertnem odru.
4. Priredi nastop
Lepe stvari radi delimo, zato začni na začetku: prijatelju zaigraj eno skladbo. Če se ti ta korak ne zdi dovolj velik zalogaj, je čas, da razširiš občinstvo in trajanje svojega nastopa. Povabi prijatelje ali pa družinske člane - oni bodo deležni brezplačnega koncerta, ti pa brezplačne motivacije za vajo. Da bo vse skupaj še slajše, lahko v program uvrstiš svojo najljubšo skladbo (iz prve točke).
5. Igraj skupaj
Igraj še s kom, v paru ali v skupini. Skupinska igra je odlična priložnost, da svoje glasbilo spoznaš v novi luči. Držanje ritma, skrb za zvočno podlago ali igranje napeva - možnosti za pogovor med različnimi glasbili so neskončne, tako kot so neskončne možnosti za tkanje novih vezi med glasbeniki. Če ne veš, s kom bi lahko igral svoj inštrument, lahko za začetek spremljaš petje prijatelja, brata ali sestre. Če je v tvoji bližini kakšna glasbena skupina, se ne boj potrkati na njihova vrata.
6. Izzovi se
Dolgčas je pogosto posledica premajhne zahtevnosti, zato je čas za nove izzive. Postavljaj si takšne, ki bodo od tebe zahtevali osvajanje novih spretnosti in znanj. Izzivi naj bodo ravno prav zahtevni, da te ne odvrnejo od uživanja v glasbi. Če nimaš prave ideje, se za nasvet ne boj vprašati kakšnega izkušenega glasbenika, ki je bil nekoč na tvojem mestu. Z veseljem ti bo posredoval kak izzivalen napotek.
7. Ne pozabi na “pavze”
Zelo pomembno je, da si znaš vzeti čas tudi za počitek. Odmor od miselnega dela ti lahko dobro dene. Privošči si tuš, pospravi sobo ali pojdi na kolo in dovoli, da ti misli odplavajo. Spočita glava najbolje sprejema nove izzive.
8. Naj te navdihnejo ljudje okoli tebe
Dovoli, da te nagovorijo izkušnje ljudi, ki so nekoč doživljali prav takšne občutke, kot jih danes doživljaš ti. Naj ti učitelji, starši in prijatelji povejo, kakšna glasba je navdihnila njih. Na spletu si poslušaj njihove glasbene predloge in dovoli še neznanim napevom in besedam, da se te dotaknejo.
9. Vzpostavi odnos s svojim glasbilom
Čeprav velja, da glasbilo ni živo bitje, to trditev preveri med glasbeniki in čisto mogoče bodo rezultati nepričakovani. Tako kot pri človekških odnosih je tudi pri odnosu z inštrumentom pomembno, da se kdaj pa kdaj vprašamo: Kaj je bilo tisto, kar me je pritegnilo ravno k temu glasbilu? Vzemi si čas, ga opazuj in vsakič znova sprejmi njegovo povabilo k odkrivanju novih glasbenih svetov.