(Raz)pakiraj kufre - vadit gremo!

(Raz)pakiraj kufre - vadit gremo!

 

Raziskave kažejo, da je čas po 26. januarju ugoden za razvoj glasbenega lenivca. Po tem datumu začne zvestoba novoletnim zaobljubam bledeti, zato Manica ponuja 9 napotkov, kako na eleganten in učinkovit način izseliti glasbenega lenivca.

1. Razpakiraj kufre.

Dobesedno. Preprosto vzemi kovček z inštrumentom in ga odpri; nič drugega. Ta trik vzame minuto –  a ravno tisto, ki odloči, ali po šoli v kotu pozabiš inštrument ali izgovor.

Že če bo tvoj dnevni cilj samo to, te lahko prime, da - ko se že šestnajstič sprehodiš mimo razstavljenega inštrumenta - z njim vsaj iz vljudnosti spregovoriš nekaj besed. In morda vaju, še preden se zaveš, čisto subtilno popeljejo v zagreto glasbeno debato.

(Pianisti, zelo mi je žal. Prihodnjih 8 nasvetov drži tudi za vas, obljubim!)

2. »Mami, novo preprogo rab'mo!«

Poišči si kotiček pod soncem, rezerviran za vadenje. To je lahko cela soba ali le preprost »tepih«. Šele ko prostoru damo točno določen namen, postane (skoraj) svet. In posledično v svetem prostoru počnemo le svete reči (ali pa se vsaj trudimo).

Ne pričakuj, da bo vadenje enako skoncentrirano na kavču, kjer je glava vajena, da hitro zaplavaš po družbenih omrežjih, ješ mandarine in še hitreje (ampak samo včasih!) celo zaspiš.

3. Pst, čarobna beseda je …

… prepovedano!

Kakšen trapast nasvet, praviš; ampak če ti rečem, da v naslednjih treh sekundah niti slučajno (ampak res - niti slučajno!) ne pomisli na zeleno žirafo v baletnem krilcu … - no, to! :)

Zato si namesto »Danes bi moral ogrooomno vaditi, pa tako se mi ne da … « reci: »Prepovedujem si vaditi več kot 17 minut!« - in pusti čarovniji, da naredi svoje.

4. Odštevanka

Skrivna sestavina je tudi: odštevalnik namesto štoparice. Poleg tega, da kuha po istem čarobnem receptu kot nasvet št. 3 (zavedanje minljivosti daje ustvarjalnosti večji zagon kot navidezna neskončnost časa), te tudi sam opozori, kdaj zadani časovni okvir mine - kar je spet skušnjava manj, da ti oči švignejo na razne zaslone.

Pa še to – ta čas naj bo res skoncentriran. Umakni vse možne distrakcije; družbo naj ti delata le inštrument in botra tišina.

5. Moč kljukic

(Ne tistih za obešanje perila. Čeprav so tudi te precej močne - na lep poletni dan lahko igraš v naravi in z njimi obvaruješ note na stojalu pred vetrom!)

Eno od 36 beležk, ki si jih čez leta dobil od raznih stricev in babic, spremeni v dnevnik vadenja. Slaba navada dobrih namenov je, da radi tiho izpuhtijo, saj so še nevidnejši od glasbenega lenivca - napisano črno na belem pa hočeš-nočeš ostane. In verjemi, kljukica ob opravljenem izzivu prinaša prav posebno radost!

6. Več daš, več imaš – igraj z ljudmi

Verjetno najboljši in najpreprostejši nasvet na svetu. Priključi se bendu (ali ustanovi svojega, zakaj pa ne!), pozanimaj se, če bi bili na kakšni dejavnosti v tvojem kraju/župniji/šoli veseli glasbene spremljave, zaigraj z učiteljem … Odnosi z ljudmi nas bogatijo, skupno muziciranje pa še toliko bolj! Učiteljice matematike bodo mogoče pogledale izpod čela, ampak motivacija in dobra glasba se z deljenjem -  ne boš verjel - množita!

7. Igraj (se) s posnetki

Kadar bi vadil ob nekoliko manj človeški uri ali komorna igra (v duhu teh časov) preprosto ni mogoča, je na voljo - sicer ne tako dobra - alternativa, ki pa precej dobrega lahko da: odpri YouTube in poskusi zaigrati skupaj s posnetkom! Tudi na ta način se lahko naučiš marsičesa, od držanja ritma (posnetek ne čaka, pa še zabavnejši od metronoma je!) do posnemanja muzikalnih impulzov najljubših glasbenikov; osnovne elemente, ki ti bodo dali več svobode tudi pri igranju v živo.

8. Zrcalce, zrcalce na steni, povej

Ogledalo je odličen pripomoček za reševanje tehničnih težav. Včasih je dovolj že večerni odsev v oknu. Se držim sključeno? Violinski lok šviga postrani? So ramena sproščena?

Super je tudi, če izkoristiš svoj bolj ali manj pametni telefon in se posnameš. Poleg vizualne komponente lahko preveriš še slušno - posnetek je (preveč) brezkompromisen in glasba velikokrat zveni drugače kot v tvoji glavi. So vse note jasne? Kaj pa ritem? In najpomembnejše - celosten občutek, ki ga dobim v vlogi poslušalca?

9. Nagrade

Tudi ko odrastemo, smo še vedno otroci - le malo večji pač. Sam veš, da pri majhnih otrocih zelo motivirajo konkretne nagrade, zato vsaj občasno brez slabe vesti posezi tudi po dimenziji zunanje motivacije - od malih (sladolednih) do malo večjih spodbud (npr. obisk koncerta).

Bonus nasvet: Tone Pavček

Kadar kaj res ne gre, parkrat zavij z očmi (za prilogo priporočam še dva globoka vdiha) in … poskusi še enkrat. Če ne uspe niti pri “vnovič” niti pri »zopet«, bo gotovo pri »znova«! Ne skrbi, šele tretjega dne se ponavadi zgodijo velike reči.

Srečno! (Če me oči ne varajo, lenivec za tabo že pakira kovčke)

P.s.: Nasvete lahko apliciraš tudi na “štrikanje” in vse ostale vaje potrebne aktivnosti.


Manica Slapšak je študentka viole na Akademiji za glasbo in udeleženka v programu Glasbena ustvarjalnica.

 
 
Prvi glasbeni koncert v krogu (Učenci učencem)

Prvi glasbeni koncert v krogu (Učenci učencem)

"Igrati brez not" - tečaj klavirske improvizacije

"Igrati brez not" - tečaj klavirske improvizacije

0