"Igrati brez not" - tečaj klavirske improvizacije

"Igrati brez not" - tečaj klavirske improvizacije

Izvedli smo tečaj klavirske improvizacije, se učili ustvarjati spremljave ter preprosto - igrali brez not. V blogu si preberi, kje je bil tečaj in kaj smo se (na)učili, mogoče pa odkriješ še kakšen nov glasbeni trik.

V dijaškem domu Janeza Boska v Želimljah pri Škofljici v zadnjih mesecih izvajamo tečaj klavirske improvizacije. Tečaja se je lotilo - in ga uspešno opravilo - sedem klavirskih navdušencev, ki so svoje znanje igranja klavirja, ki so ga usvojili v glasbeni šoli, nadgradili z novimi načini igranja. Želje po nadaljevanju tečaja so botrovale temu, da z novim letom v Želimljah začenjamo drugo poglavje zgodbe o klavirski improvizaciji.

Od Beatlov do Bubléja

Vodja tečaja Blaž Podobnik je tečaj zasnoval v sodelovanju z udeleženci, ki so s predlogi sooblikovali program. Na primerih poznanih skladb so pianisti usvojili različne vzorce spremljav - od rockovske balade, prek soula, reaggeja, countryja, popa, šansonov vse do latinskoameriških ritmov. Na vsakem srečanju so tečajniki dobili delovni list z novimi notnimi in teoretičnimi vsebinami, ob katerih so spoznavali osnove glasbene improvizacije in spremljave.

Tečajniki so dobili notne zapise različnih vzorcev, značilnih za različne glasbene žanre

Po tem, ko nek vzorec usvojimo, ga lahko po načelu “glej mami, brez not!” uporabimo na poljubnih akordičnih zaporedjih. In to smo tudi naredili!

Ukvarjali smo se tudi s prekucovanjem akordov. Eno od zlatih pravil, ki smo si jih izmislili, je namreč t.i. “zakon mirovanja”, ki narekuje, naj se ob menjavi harmonije/akorda spremeni čim manj tonov. Namesto da vedno uporabimo osnovno obliko akorda, se poslužujemo tudi prvega in drugega obrata. Akordom smo precej potratno dodajali sekunde, septime in druge začimbe, kakor da so zastonj. In ne boste verjeli - so!

Triki in nasveti

Vodja tečaja je kot dolgoletni pianist v različnih pop zasedbah z učenci delil “trike”, ki z razmeroma malo napora naredijo zvočno sliko živahno in ritmično vabljivo. Denimo tega o sinkopah:

In kaj pravijo pianisti?

“Na tečaju klavirja mi je bilo res ful dobro, ker sem se čisto vsako uro naučila česa novega, in to bom lahko uporabila za naprej.”
— tečajnica Neža

Pridobljeno znanje smo uporabili tako, da smo se preizkusili v spremljanju naključnih popularnih pesmi ob zapisu besedila z akordi.

Všeč mi je bilo, da smo delali po pesmarici s praktičnimi primeri in da je Blaž prišel s takšno energijo, da te je navdušil nad stvarmi, tudi če ti niso šle.
— Tereza

Tečaji za dijake in dijakinje

Ker se je tokratni tečaj izkazal za zelo uspešnega, načrtujemo izvedbo podobnih programov tudi v drugih gimnazijah in srednjih šolah. Tokratni tečaj je namreč prilagojen pianistom z določenim predznanjem. Obsega šest individualnih srečanj, več informacij o njem in o vodji tečaja pa najdete na tej povezavi. Če se zanimate za izvedbo tečaja tudi kje v vaši bližini, nam lahko pišete na glasbenahisa@conce.si. - Naj zadoni glasba “po navdihu”!

(Raz)pakiraj kufre - vadit gremo!

(Raz)pakiraj kufre - vadit gremo!

Neki preprostega

Neki preprostega

0