“Glasbeniki imamo v tem času posebno poslanstvo!”

Glasbeniki so morali zaradi preventivnih ukrepov svoje načrte prilagoditi novim razmeram. To, da jih ni na koncertnih odrih, pa vendarle še ne pomeni, da niso aktivni. So se zaprli v studie? So se predali novim navdihom? Kako ta čas doživljajo v skupini Fed Horses, v skupini Proper, kantavtor Aleksander Mežek in klarinetistka Julija Vrabec? Z njimi se je pogovarjal urednik bloga Blaž.

Skupina Fed Horses: Dobesedno “Spremembe”

Skupina Fed Horses je morala odpovedati oziroma prestaviti kar lep del svoje turneje. (Foto: Urša Premik)

Skupina Fed Horses je morala odpovedati oziroma prestaviti kar lep del svoje turneje. (Foto: Urša Premik)

Country/blues/rock skupino Fed Horses je korona ujela ravno v času, ko so načrtovali predstavitveno turnejo za svoj novi album Spremembe. “Veliko kart je bilo že prodanih,” pravi pevka Urša Mihevc, “a smo večino koncertov že prestavili, nekatere pa bomo najbrž še morali.” 

Kljub odpovedi koncertov pa se niso povsem oddaljili od svojega občinstva, saj stik ohranjajo tudi prek preprostih, “neobdelanih” posnetkov: “V tem času pač akustično posnamemo kak komad in ga kar ‘surovega’ objavimo, zdi se mi, da na ta način lahko vzpostavljamo na poseben način lep, nedolžen stik s poslušalci.”

“Prek surovih posnetkov je mogoče s poslušalci vzpostavljati na poseben način lep in nedolžen stik”

(Urša Mihevc, Fed Horses)

Po besedah pevke člani skupine poleg stika s poslušalci pogrešajo tudi druženje med sabo, “Pogrešamo ‘konje’, prijatelje”, še pravi pevka, “a ta poseben čas tišine, pa tudi samote hkrati razumemo kot priložnost za poslušanje drugih glasbenih materialov ter kot čas za počitek in kontemplacijo.”

“Proper” pavza

“Onemele ulice ponujajo prostor za rojevanje novih navdihov, če bomo ustvarjalci le znali iskati preko prvih namigov.”

(Nejc Podobnik, Proper)

V skupini Proper se na srečo niso znašli v zagati s predstavitvijo nove plate, saj so svoj debitantski album Naprej izdali že lani maja, a nekaj koncertov so kljub temu morali odpovedati. Fantje po besedah basista in avtorja Nejca Podobnika stik ohranjajo prek občasnih videoklicev, a vedno bolj nestrpno pričakujejo možnost, da zopet skupaj zaigrajo. 

Fantje iz skupine Proper se občasno srečujejo prek videoklicev

Fantje iz skupine Proper se občasno srečujejo prek videoklicev

Tudi skupina Proper stik z občinstvom ohranja prek socialnih omrežij. Na Instagramu smo tako denimo zasledili, kako so si iz dneva v dan ‘podajali mikrofon’. Nejc nam pojasni: “Za nekaj dni smo poslušalce in poslušalke povabili v svoje sobe, kjer je vsak od nas povedal svojo zgodbo. Verjamem, da ste poslušalci dobili zanimivo sliko, kdo smo člani skupine.”

“Name kot na ustvarjalca ta ‘cageovska’ dimenzija dobro vpliva, saj imam rad tišino,” še razloži Nejc in zaključi: “Ulice so spremenile svoje zvočne podobe in ponujajo prostor za rojevanje novih navdihov za umetniške interpretacije - če bomo le znali iskati preko prvih namigov, ki jih ponuja ta čas.”

Aleksander Mežek znova zapel “Najino pesem”

Aleksander Mežek, legenda slovenskega kantavtorstva, je sicer že v zasluženem pokoju, a tudi on je, kot pove, moral odpovedati oziroma prestaviti nekaj koncertov. Zadnjih nekaj let sodeluje s skupino mladih glasbenikov, z “Akademiki”, in prav z njimi je v mesecih pred epidemijo ponovno posnel skladbo “Najina pesem”, za katero so nato z glasbeniki posneli tudi poseben, “karantenski” videospot.

Zadnjih nekaj let Aleksander sodeluje s skupino mladih glasbenikov “Akademiki” (Foto: Jan Tomazin)

Zadnjih nekaj let Aleksander sodeluje s skupino mladih glasbenikov “Akademiki” (Foto: Jan Tomazin)

“Čebelji orkester lahko zdaj poslušam brez prekinitev”

(Aleksander Mežek)

“Šele ob tej krizi sem začel zares razmišljati o sporočilnosti te pesmi,” pravi. “Ne glede na to, da pesem ni bila napisana za ta čas, govori ravno o koncu, začetku in o ponovnih pozdravih, ki nam v teh dneh toliko pomenijo.”

Gorenjski glasbenik, ki je večino svojega ustvarjalnega življenja deloval v Londonu, v domači Žirovnici v teh dneh še posebej občuduje tišino in zvoke narave: “Zelo uživam v tem, da podnevi slišim ptice. Slišim rojenje čebel, ko grejo na cvet. Prej je bilo preveč hrupa in se nisi zavedal, da okrog tebe obstaja neka narava. In ko si v teh dneh urejam vrt, lahko poslušam čebelji orkester, ne da bi ga prekinjal hrup avtomobilov.”

Klarinetistka Julija Vrabec: “Zopet se posvečamo temeljem”

Julija Vrabec je slovenska klarinetistka mlajše generacije (Foto: Katja Sluga)

Julija Vrabec je slovenska klarinetistka mlajše generacije (Foto: Katja Sluga)

Za konec stopimo še v svet klasične glasbe. Klarinetistka Julija Vrabec je vesela, da je tik pred prepovedjo javnih dogodkov še lahko izpeljala večji koncert, zato ta čas pravzaprav doživlja kot neko logično nadaljevanje, kot počitek po izpeljanem projektu.

Čeprav kot mnogim drugim glasbenikom tudi zanjo ta čas - tako z vidika načrtovanja kariere kot s finančnega vidika -predstavlja določeno negotovost, pravi, da v teh dneh najde nek občutek strukture v dnevni rutini, ki jo je brez hektičnega urnika mnogo lažje vzdrževati: “Zbudiš se jasnih misli, zato je ta čas priložnost, da najdeš in vzdržuješ tišino in mir v sebi.”

“Ljubiteljskim glasbenikom privoščim, da bi si v tem času vzeli čas za svoje hobije, naj bo to glasba ali pa kaj drugega.”

(Julija Vrabec)

V stiku s svojimi glasbenimi kolegi, s katerimi si od časa do časa pošiljajo kratke video izseke svojih izvedb, opaža, da so se vsi začeli malo bolj posvečati temeljem: “Spet spoznavamo, kako se ogreti, pihalci se posvečamo denimo dolgim tonom, lestvicam in različnim tehnikam igranja.”

“Glasbeniki imamo v tem času posebno poslanstvo”

Vsi sogovorniki so se strinjali, da glasbeniki v tem času igrajo še posebno vlogo. Urša iz Fed Horses pravi, da lahko prek glasbe izkazujemo našo človečnost, ter vabi tudi ljubiteljske glasbenike, da v teh časih še posebej neustrašno prisluhnejo svoji čustveni, umetniški občutljivosti ter ponosno ustvarjajo.

“Ljudje se zdaj obračajo k malo bolj nežni, mehki pesmi. Rabijo, da jih nekdo malo poboža.”

(Aleksander Mežek)

“Ljubiteljskim glasbenikom privoščim, da bi si v tem času vzeli čas za svoje hobije, naj bo to glasba ali pa kaj drugega,” sklene svoje razmišljanje klarinetistka Julija, Nejc iz skupine Proper, ki opaža, da so se mnogi izmed ljubiteljskih glasbenikov na razmere odzvali še bolj izvirno kot ‘profesionalci’, pa zaključi: “Za ljubiteljske glasbenike ni skrbeti.”

“Zdaj je čas, ko nek hud ‘šunder’ ne paše,” še razmišlja Aleksander in sklene: “Ljudje se zdaj obračajo k malo bolj nežni, mehki pesmi. Rabijo, da jih nekdo malo poboža. Zato smo tu glasbeniki, da poskusimo ljudem obogatiti čas, ki ga imajo sedaj kar naenkrat na pretek.”